WCC=World Cocktail Championship
IBA=International Bartenders Association
SBG=Sveriges Bartenders Gille
Nordisk kvadrupel i Cocktail-VM, brons till Sverige
Tommi Komljenovic kammade hem bronsmedaljen
Årets Bartendervinnaren Tommi Komljenovic från Jönköping representerade Sverige i WCC, i pandornas stad Chengdu i Kina 4-8 november. Det är andra gången Tommi vinner Årets Bartender och därmed representerar Sverige i världsmästerskapen, senast blev det guldmedalj i kategorien ”After Dinner Cocktail” 2017 och nu blev det brons i kategorien ”Bartenders Choice”
Tommis drink Fancy Fusion är en mix av Nordiskt bartenderhantverk med asiatiska smakinfluenser. Den svenska taktiken i VM sammanhang har varit att sticka ut med tydliga och kraftiga smaker och att inte fega u. Vad sägs om smakkombinationen Curry, chili, mango och rosépeppar! Lägg där till många timmars träning och finslipande på presentation och utförande så har du ett vinnande recept. Tommi har en naturlig talang för snygga garneringar, men tar det alltid ett steg längre så garneringen blir magiskt god som cocktailsnacks och att drinken fotograferas flitigt av alla runt cocktailbordet. Avundsjuka bordsgrannar beställer ”en likadan”, en guldgruva för vilken barägare som helst som uppmuntrar spridning i sociala medier med sin egen hashtag#.
Mitt mål är att mina gäster plockar fram telefonerna för att fota
Norden dominerar!
Det var en tuff grupp Sverige hamnat i med inte mindre än fyra av fem nordiska länder i samma kategori. Finland tog guld, Norge silver och Island landade på fjärde plats efter Sverige. Danmark tävlade i ”After Dinner Cocktail” och hamnade utanför pallplats.
OM WCC
Även kallat Cocktail-VM arrangeras årligen av IBA sedan 1951. I WCC deltar över 60 länder från hela världen. Man kan tävla i både klassisk bartending och flairbartending. Varje land kan m.a.o. delta med maximalt två deltagare. De klassiska deltagarna delas upp i fem olika drinkkategorier och tävlar inom sin grupp, varvid totalt sex världsmästare koras i kategorierna:
- Bartenders Choice · Before Dinner · Longdrink · After Dinner · Sparkling · Flair
Snabbfakta om WCC
World Cocktail Championships (WCC) är en världsomspännande cocktailtävling som arrangeras av IBA. I år deltog 61 länder och varje land får lov att skicka två bartenders att delta, en klassisk bartender och en flairbartender.
I Flairbartending bedöms det tekniska genomförandet och showens underhållningsvärde. Dessa bartenders är jonglörer och idrottsmän av klass. Även deras drink bedöms men påverkar endast slutpoängen med ca 25 %.
Klassiska bartenders delas upp i fem drink kategorier där en världsmästare i varje kategori utses. Kategorierna lottas i förväg. Kategorier och pristagare 2019:
Bartenders Choice:
- Guld-Finland
- Silver-Norge
- Brons-Sverige
Before Dinner:
- Guld-Lettland
- Silver-Hong Kong
- Brons-Malta
Longdrink:
- Guld-Ecuador
- Silver-Argentina
- Brons-Georgien
After Dinner:
- Guld-Ireland
- Silver-Macao
- Brons-Armenien
Sparkling:
- Guld-Syd Korea
- Silver-Filipinerna
- Brons-Turkiet
Flair:
- Guld-Finland
- Silver-Tjeckien
- Brons-Ungern
Team price:
- Finland (Alina Laksonen & Miika Methiö)
Best Young Bartender:
- Kelly Oisin, Irland
IBA-Bartender of the year:
- Andris Reizenbergs, Lettland
Samtliga guldmedaljörer avslutar tävlingen i en superfinal där de ställs mot varandra. Här får de tävlande ytterligare en chans att presentera sina drinkar och samtidigt utfrågas av ivriga jurymedlemmar om hur de kommit fram till sin drinkidé etc. Bästa bartendern efter denna s.k. Superfinal heter Andris Reizenbergs och kommer från Lettland.
RECEPT
Tommi Komljenovic, SWE (Bartenders Choice)
Fancy Fusion
2 cl Baijiu RED STAR ER GUO TOU (NU WA)
2 cl Finlandia
1 barsked Spicy Mango syrup
4 cl Curry-/Mangomixtur med en touch rosépeppar
Länkar:
WCC 2019 Magazine. Här finns alla deltagare samt recept och information om IBA m.m.
https://iba-world.com/wp-content/uploads/2019/11/WCC-Magazine-2019_compressed.pdf?x44213
Hem- & Facebooksida för Sveriges Bartenders Gille:
https://www.facebook.com/SBG.SWEDEN/